رعایت آداب و رسوم استان کرمان همانند دیگر استان های جمهوری اسلامی ایران دوچندان دارای اهمیت است و احتمال دارد شما به شهری بروید که از آداب و رسوم آن استان یا این که شهر موردنظر خبر نداشته باشید و بعد از آن منجر شود تا یک بی ادبی از طرف شما نسبت به ساکنین آن شهر صورت دهد .

شما با رعایت آداب و رسوم استان کرمان نشان داده اید که احترام کامل نسبت به آن استان و شهرهای موردنظر که به آن مسافرت نموده اید , داشته اید .

شناخت با آداب و رسوم استان کرمان

روحیه مردمان استان کرمان و تعامل آنها با ادیان گوناگون

یکی خصوصیت های مثبت استان کرمان , وجود مردمانی متمدن و میهمان نواز است و بایستی بدانید که مردمان استان کرمان , به اشخاص بزرگ و سالمند احترام می‌گذارند و برای روستا استان کرمان , حاضرند دست به هر کاری بزند و این یکی جالب ترین آداب و رسوم استان کرمان است .

می بایست بدانید که مردمان استان کرمان , بسیار شکیبا و قانع میباشند به طوری که به کم راضی می‌باشند و مدام هم مردمان یک شهر تلاش می نمایند در مراسم عزاداری و ختم اشخاص دیگر شرکت نمایند تا ادای احترام را نسبت به همشریان خویش ادا نمایند .

مردمان استان کرمان , بسیار بر روی مذهب تاکید دارا هستند و از این جهت چیزی حدود 90 درصد مردمان استان کرمان را مسلمان ها تشکیل داده اند و 10 درصد ما‌نده را می شود به مذهب ها دیگر مثل مسیحی , زرتشتی , کلیمی و . . . اشاره نمود و همینطور مردمان این شهر که به آیین های به جز آیین اسلام روی آورده اند , جشن و پایکوبی های به خصوص خویش را دارا هستند و مراسم های خویش را باشکوه برگزار می نمایند و تلاش بر این دارا‌هستند تا نسبت به آئین خودشان , شایسته ترین ها را مهیا نمایند و به‌این نکته درباره با آداب و رسوم استان کرمان دقت باشید .
گویش دوچندان جالب کرمانی ها

یکی‌از مهمترین مساله به هنگام رعایت آداب و رسوم استان کرمان , عکس العمل با گویش دیدنی کرمانی ها است .

متاسفانه بعضی اشخاص به زمانی که به استان های گوناگون مسافرت می نمایند , زبان و زبان آن شهر را مورد تمسخر خویش و دوست ها قرار میدهند و همین قضیه سبب ساز می شود تا موجب غم اشخاص آن شهر / استان شود و این با آداب و رسوم استان کرمان تماما در تضاد و مغایرت است .

مردمان استان کرمان , بر روی گویش خویش فراوان تعصب دارا‌هستند و بایستی بدین نکته توجه نمایید که به هنگام بدو ورود به‌این استان , به هیچ عنوان گویش آنان‌را مورد تمسخر قرار ندهید که منجر آزار رسانی مردم آن شهر شوید! .

اما ناگفته نماند که با وجود گستردگی زبان پارسی , کل مردمان کشور ایران از استان های متعدد , در هم اکنون آلزامیر گویش محلی و زبان محلی میباشند و گشوده با این حال به هنگام به کار بستن از ضرب المثل های گوناگون , تلاش می نمایند تا از لهجه محلی به کارگیری نمایند چون برای آنان بسیار دیدنی تر است تا ضرب المثل هایشان را با گویش پارسی به عمل ببرند و یکی‌از جالب ترین آداب و رسوم استان کرمان می شود به قضیه ذکر شده اشاره نمود .

 

آداب و رسوم استان کرمان و چگونگی برخورد با مردم این شهر

 

باورهای ناصحیح و کهن در استان کرمان

با وجود زندگی کردن در قرن 21 , باورهای خطا و اشتباهی موجود هست که منجر آزار رسانی بقیه افراد می شود و چه بسا در حالتی که بخواهند تغییراتی را در معاش خویش تولید نمایند , این باورهای غلط , چنین اذن ای به اشخاص نمی دهد و بایستی برای تغییر تحول , سعی های مضاعف متعددی نماید و یکی آداب و رسوم استان کرمان می شود به این مسئله اشاره نمود .

در‌پی برای شما بعضی از باورهای خطا و نادرست استان کرمان را به شما خوا‌هیم خاطرنشان کرد و می بایست دقت داشته باشید که شما به هنگام بدو ورود به استان کرمان , بایستی به‌این باورها هرچند خطا , احترام بگذارید تا آداب و رسوم استان کرمان بی نقص به جا آورده باشید .

یک کدام از باورهای خطا استان کرمان , این است که در صورتی گربه دست و صورت شمارا بلیسد , شما نجس خواهید بود و می بایست بدون شک به گرمابه بروید و بی تردید می بایست به‌این آداب و رسوم استان کرمان احترام گذاشت .

از سایر باورهای مردمان استان کرمان , این است که در حالتی که کف دست شما خارش بگیرد , بدین معنا خواهد بود که بزودی , به شما پول وابستگی خواهد گرفت .

چنانچه از کوزه و یا این که جام شکسته آب بخورید , مطمئنا علامت های خیر و خوبی برای شما نخواهد داشت .

چشم ناپاک نباید به سمنو بیوفتد و در غیر این صورت , نماد خیر نمی‌باشد .

پوشیدن لباس عشایر به وسیله مردمان استان کرمان

با وجود گسترده بودن رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام , تلگرام و تلوزیون , پوشش بیشتر مردمان استان کرمان , همانند دیگر استان های کشور‌ایران است اما با این وجود هم , بعضی از روستاهای استان کرمان , هنوز جامه های عشایری به بدن دارا هستند و زنان جامه گشاد میپوشند و ( شیلک ( بر سر دارا‌هستند .

مردان هم به نوبه خویش در روستاهای اطراف استان کرمان , شلوار گشاد میپوشند و ترجیح می دهند تا بلوز سپید بر بدن نمایند و شما در شرایطی که قصد رعایت آداب و رسوم استان کرمان دارید , می بایست به گزینش آن‌ها احترام بگذارید .

بازدید : 905 بازدید
تعداد دیدگاه در این پست 0 نظر .

 

نظر خود را ارسال کنید