باغ چشمه بلقیس چرام ،جاذبه ها و امکانات

باغ چشمه بلقیس چرام گستره ای پر درخت که در آغوش حصارهای کوتاه سنگی جای گرفته است . باغی است در دره ای پیر که بیدهای مجنون را درون و گرداگرد خود سال هاست با زیبایی خود حیران کرده و بوی نشای شالیزارهای چرام این باغ را دربر گرفته و فضای بسیار زیبا و پر نشاطی را به‌وجود آورده است .

این باغ از شمال به جاده “ چرام – گچساران ” , از جنوب به زمین ها کشاورزی , از غرب به باغ جهاد کشاورزی ( گلشن عمران ) و از شرق به اراضی کشاورزی و کوههای همجوار محدود می‎شود .
چند نهر فصلی و دایمی درین دشت جریان دارد و محصولات غلات چون گندم , جو و برنج در این حوزه‌ کشت می‎شود .
باغ چشمه بلقیس و برج تاریخی مرتبط با دوران پس از اسلام است که در فاصله 9 کیلومتری شهرستان چرام واقع شده و این اثر در هفت مهر 1381 با شمارهٔ ثبت 6288 به ‌عنوان یکی‌از اثرها ملی کشور‌ایران به ثبت رسیده است .
هر ساله بیش از ۷۰۰ هزار توریست , گردشگر و مسافر از باغ “ چشمه بلقیس ” چرام دیدن مینمایند .

تاریخچه

باغ چشمه بلقیس چرام از زمان گذشته تا قبل از سال 1324 هجری خورشیدی جنگل زاری بود از انواع درختان تنومند جنگلی و همینطور محل جانوران وحشی دارنده چشمه سارهای مضاعف بوده که آب گوارا و زلال آن از لابه لای سنگها و شکاف های کوه مشرف به آن خارج میتراوید که در اصطلاح محلی به سربیشه مشهور بود .
از سال 1324 به بعد دو برادر از کلانتران ناحیه چرام به نامهای اسکندر خان چرامی و جان محمد خان چرامی با اعتنا به کمبود تجهیزات و ابزارهای لازم آن زمان و محدودیت های دوچندان با گذراندن وقت و هزینه مضاعف فراوان بنیان احیاء و عمران و آبادانی آن را گذاشتند و با انقطاع طبیعت جنگلی زائد و ریشه کنی آنان در حین سالیان طولانی و مفتوح کردن معابر و مجاری آب چشمه ها و نهرها و احداث کانالها و ایجاد استخر در توا‌ن توان خود اقدامات بسیار شایسته ای انجام دادند و اسم چشمه بلقیس را بر آن گذاشتند .
این مکان از آن زمان تا کنون یکی‌از پر جاذبه ترین باغهای سنتی ایرانی و از پر رونق ترین مکانهای دیدنی و توریسم استان کهگیلویه و بویراحمد و جنوب ایران شناخته میشود که برآیند همت و کارایی این دو برادر و نمادی از توجه آن ها در زمینه توسعه و ترویج فرهنگ کشاورزی در منطقه بوده است .

باغ چشمه بلقیس چرام

احیا و آبادانی باغ چشمه از گویش محمد خان چرامی :

ایده ساخت باغ چشمه بلقیس چرام در سال 1323 به ذهن من و برادرم رسید .
در آن زمان این نقطه بیشه زاری بود که مالامال بود از درختان بید و زبان گنجشک و و دیگر طبیعت بلا استفاده که به محل امنی برای حیوانات وحشی تبدیل شده بود که‌این حیوانات سبب ساز شده بودند زراعت منطقه به صورت نیمه تعطیل در بیاید .
زیرا چشمه ها به طور پراکنده درون بیشه پخش شده بودند و دسترسی به آنها عمل بسیار مشکلی بود من و برادرم با ایجاد کانالهای بزرگ آب این چشمه ها را به هم وصل کردیم .
ما به فکر استفاده از این محل وتبدیل آن به باغ و زمین کشاورزی شدیم به همین دلیل این بیشه زار را به دو قسمت تقسیم کردیم که قسمت بالا را خودمان برداشتیم و قسمت زیر را به مردمان محلی واگذار کردیم .
در اولِ فعالیت به دلیل مشقت کار مردمان از پذیرفتن این زمینها امتناع میکردند البته ما با تشویق آنان‌را راضی به پذیرفتن این زمینها کردیم . به دلیل نبود وسایل کشاورزی برای ریشه کنی فضای سبز موجود مجبور بودیم به وسیله تنها تراکتور موجود در منطقه این فضای سبز را با طناب به‌این تراکتور میبستیم و آنها را از ریشه در می آوردیم .
در زمانی که کار ریشه کنی درختان تمام شد در همین محل استخر کنونی محلی بود که از خاک و سنگ پر شده بود زمانی که کارگران این مواد را تخلیه کردند متوجه وجود استخر بسیار قدیمی ولی کوچتر از استخر کنونی شدیم که نشان میداد این مکان در زمان های بسیار به دور محل تفرجگاه پادشاهان زمان بوده است .
پس از کشف این استخر ما به فکر احیاء استخر قدیمی ولی در اندازه ای بزرگتر شدیم که بعد از مدتی استخر کنونی ساخته شد .
اکثر درختان باغ چشمه بلقیس چرام  شخصا از شهرهای مختلف انتخاب شده یا این که از خارج از کشور به این باغ آورده شده‌است . حتی یک کیلو از محصول گلشن به فروش نرسید . فرآورده باغ تنها برای زیبایی روی درختان باقی می‌ماند و میهمانان و مردم محلی که به گلشن می آمدند در خویش محوطه گلشن از آن استعمال میکردند . ما رسمی داشتیم که هر کسی به گلشن می آمد هرچقدر میخواست میتوانست از کالا گلشن استعمال کند اما حق خروج میوه ها را از گلشن نداشت که‌این خود یکی‌از دلایل دیگر ماندگاری میوه ها بود .
از سال 1345 به آنگاه سالی 20 کامیون کود حیوانی از بردیان و تنگ پیرزال می آوردیم و به وسیله 4 باغبان ثابتی که در گلشن بود پای طبیعت ریخته می‌شد و به بهترین نحو از درختان مواظبت می شد البته الان می‌بینیم که بسیاری از درختان به دلیل بی توجهی از میان رفته اند و بقیه هم در حال نابودی می‌باشند .
الان می بینیم مردمان برای چیدن میوه های کال درختان شاخه های آنان‌را میشکنند وکسی نیز نیست که کوچکترین تذکر رابه آن‌ها دهد این روزها اصلا کسی به فکر حفظ درختان باغ نیست و اگر به همین شکل پیش برود شاهد نابودی کل باغ خوا‌هیم بود .

پوشش گیاهی

باغ چشمه بلقیس چرام بدلیل گرمسیری بودن این حوزه‌ شامل اکالیپتوس , سدر , بلوط , سرو و دارای درختان متنوع میوه‎ای چون گردو , گلابی , سیب , لیمو ترش , خرمالو , پرتقال , نارنگی , انجیر , انگور , توت , نارنج و نخل است . همچنین بوته‎های گیاهی گوناگون و گلهای مختلف در آن به دیده می‎خورد .
نظام آبیاری این باغ بر طبق فوران آب چشمه‌های با اهمیت و یکسری چشمه فرعی می‎باشد که بوسیله نهرهای کوچک و بزرگ زیادی در باغ جریان می‎یابد و آب اضافی آنها توسط جویی بزرگ به طرف استخر باغ که در ضلع جنوب غربی گلشن واقع شده جهت دهی می‎شود . این استخر زیبا به شعاع ۱۰ متر و عمق ۱/۵ متر بصورت دایره و دارنده سه ورودی و یک خروجی می‎باشد که آب چشمه از مسیر خروجی به رودخانه فشیان می‎ریزد . این استخر , باغچه‎ای به قطر چهار متر که پوشیده از درختان نخل , نارنج , پرتقال و گلهای زیبا و متنوع است را در آغوش گرفته است .
محوطه گلشن که حدود 1000 متر در 500 متر عرض دارد در زمستان که برودت هوای منطقه سبب ساز سرمازدگی درختان حوزه‌ می شد بخار آب چشمه های موجود درباغ از یخ زدن درختان دوری می‌کرد و در تابستان هم به دلیل خنک بودن هوای باغ درختان مو جود در باغ در تمام فصول سال سرسبز و دارای میوه بودند .

امکانات رفاهی

برای این باغ زیبا کمپینگ , سرویس بهداشتی حمام و آلاچیق ساخته شده است .

موقعیت مکانی

گلشن “ چشمه بلقیس ” در استان کهگیلویه و بویراحمد , در دشتی هموار معروف به شهرک “ قلعه کره شهبازی ” از توابع شهرستان چرام و در ۹ کیلومتری شرق شهر چرام و یک کیلومتری روستای شهرک در میان تپه ماهورها و کوه‌ها واقع شده که جلوه ای زیبا از طبیعت و تاریخ را به نمایش نهاده است .

بازدید : 460 بازدید
تعداد دیدگاه در این پست 0 نظر .

 

نظر خود را ارسال کنید