حمام تاریخی جلفا

در میان بناهای تاریخی جلفا تنها بنایی که پایبندی شدیدی به اصول و هنجارهای معماری ایرانی دارد حمام تاریخی جلفا می باشد . در مورد تاریخ دقیق ساخت و معماری این بنای ارزشمند سندی در دست نیست ولی با توجه به شیوه های معماری بنا میتوان آن را به دوره قاجاری نسبت بخشید . این حمام درسال 1387 با شماره 2530 بعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . بعضا از محققان این حمام را از مستحدثات عباس میرزا نایب السلطنه فتحعلی شاه قاجار میدانند البته سندی شاهد بر این مدعا وجود ندارد .
در هر حال معماری و نحوه بنای حمام ; تحلیل فرمی و فضای داخلی حمام نشانگر قدمتی افزون بر صدساله این بنااست .
این حمام در سر راه تبریز به جلفا در نقطه ای که کاروانها جهت کسب آمادگی برای عبور از رودخانه ارس توقف میکردند احداث گشته و بیشتر مورد استفاده تجار , بازرگانان و مردم ساکن شهر و کارمندان و کارگران گمرک و نظامیان بوده است .
البته گنبد بخش مرکزی این حمام در یک دوره تاریخی پس ار روزگار احداث از نو بنا شده است و بعدها به مرور زمان ستون های دیگری نیز از ملات و سنگ لاشه بر ستون های اصلی افزوده اند .
آب این حمام از طریق کاریزی تهیه میشد که از طرف روستای شجاع می آمد و سوخت اکثر آن هیزم بود .

حمام تاریخی جلفا

مشخصات حمام تاریخی جلفا :

خزینه شامل سربینه , گرمخانه و تأسیسات جنبی است . اعیانی این گرمابه بیش از 500 متر مربع است . فرم طاق ها و گنبدها و ستون های سنگی شامل ته ستون , ساقه ستون و سرستون مقرنسکاری حکایت از شیوه معماری دوره قاجاریه دارد . قوس ها و گنبدهای دهنه رختکن و سربینه و دیگر تأسیسات گرمابه وسیع و چشمگیر است . گنبد مرکزی رختکن رفیع و بزرگ بر روی چهار ستون سنگی مقرنسکاری خوش تراش قراردارد . گنبد مرکز گرمخانه بر روی چهارستون سنگی جای دارد و اطراف آن با 8 گنبد عرقچین پوشش شده شکوه و صحن پهناور آنرا دو چندان می نماید . وسعت دهنه ها , رفعت طاقها و تناسبات معماری این حمام قابل مقایسه با شایسته ترین آثار معماری ایران در سطح ملی می‌باشد . اقدامات مرمتی انجام گرفته شامل , نوسازی طاق های شکسته , دوباره سازی بخش های ریخته گنبدها , تقویت پایه دیوارهای تخریب شده قسمت های داخلی , شیب بندی و کاهگل پشت بام , حذف دیوار و تیغه های زائد است .

موقعیت مکانی حمام تاریخی جلفا:

این حمام در شرق شهر جلفا و مابین تأسیسات راه ایران و گمرک جلفا جای‌دارد .

بازدید : 412 بازدید
تعداد دیدگاه در این پست 0 نظر .

 

نظر خود را ارسال کنید