دریاچه ناترون , الماس درخشنده آفریقا

دریاچه ناترون کجاست؟

دریاچه ناترون یک دریاچه نمکی و قلیایی است که در استان آروشا و در شمال تانزانیا واقع است . این دریاچه در حدود مرز کنیا و در کافت گریگوری قرار دارد که شاخه کافت شرق آفریقا است . این دریاچه و حوضه آن جزء مناطق کنوانسیون رامسر در تانزانیا می‌باشد به همین علت از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

وضعیت خاص این دریاچه بگونه ای است که آب وارد دریاچه می شود البته از آن خارج نمی‌شود . در نتیجه آب موجود در دریاچه صرفا از طریق بخار می‌تواند خارج شود . در حین سالها به مرور آب دریاچه بخار شده و غلطت بالایی از نمک و دیگر مواد معدنی برجای باقی مانده است .

در دریاچه ناترون فقط یک‌سری گونه ماهی ( Alcolapia latilabris ) , یک‌سری مدل جلبک و جمعی از فلامینگوها زندگی می نمایند که از همین جلبک ها تغذیه می نمایند .

راز دریاچه ناترون

داستان شگفت انگیز دریاچه ناترون :

در سال 2011 عکاسی به اسم نیک برانت ( Nick Brandt ) به مناطق شرقی آفریقا سفر می نماید و از طریق مسیری انحرافی راه دریاچه ناترون تانزانیا را در پیش می‌گیرد . او فکر می کرد دریاچه ناترون محلی عالی برای عکاسی از حیوانات وحشی است ولی پس از مهاجرت متوجه شد این دریاچه ی مشهور حیوانات را خشک نموده و به نوعی انگار این حیوانات تبدیل به سنگ گردیده اند .

این عکاس پرندگان را در موقعیت هایی قرار داد که گویی زنده هستند و آنها را در یک گروه جالب منتشر کرد . اما به گفته خودش , «وضعیت بدن پرندگان تغییری نکرده است و ما تنها آنها را روی شاخه ها و اماکن دیگر قرار دادیم و از آنها عکاسی کردیم . »

دریاچه ناترون

دلیل تبدیل شدن پرندگان و حیوانات به سنگ چیست؟

بومیان این دریاچه را نفرین شده و اسرارآمیز می‌دانند و به هیچ وجه حاضر نیستند در آن شنا نمایند . علی رغم بعضی اخبار رسانه ای , حیوانات در این دریاچه به راحتی به سنگ تبدیل نمی‌شوند , و بعداز وارد شدن به آب و تماس با آن می میرند .

آن جا اکثر وقت ها سال دمای آب دریاچه بین 40 تا 60 درجه سانتی گراد است , همچنین آب ناترون مواد معدنی گوناگونی در خود دارد , وجود این عوامل در کنار هم باعث شدند تا این منطقه محیط مناسبی برای زیست حیوانات نباشد .

آب این دریاچه از رود ایوازو نیرو تامین می شود و آب این رود هم مملو از مواد معدنی است و در طی حرکتش به سوی ناترون از چشمه های آب گرم متعددی عبور می کند . با این تفاسیر زمانی که آب به دریاچه ناترون می رسد دمای بالایی دارد و وجود نمک در آن , آب را شبیه به ماده ای شبیه مواد مذاب می نماید . متأسفانه پرنده هایی که برای شنا یا به کارگیری از آب ناترون وارد آن میشوند می سوزند یا مسموم میگردند .

 

راه دسترسی به دریاچه ناترون :

خوب تر است قبلی از مسافرت به‌این حوزه‌ , تحقیقات حتمی را انجام دهید و در صورت آخرین شدن تصمیم , وسایل و تجهیزات واجب را همراه خود داشته باشید . بخش اعظم افردی که میخواهند از این مکان بازدید به فعالیت آورند , از مسیرهای آروشا , تراجیری , سرنگتی و انگورونگورو منفعت می‌برند . وصال به دریاچه ناترون از این مسیر مشقت بار و لبریز دست انداز , 2 روز به ارتفاع می انجامد .

نشانی : آفریقا – شمال تانزانیا – استان آروشا

بازدید : 436 بازدید
تعداد دیدگاه در این پست 0 نظر .

 

نظر خود را ارسال کنید