موزه آینه و روشنایی یزد

در بنایی زیبا و با معماری تحسین برانگیز موزه آینه و روشنایی یزد مکانی از اشیاء تاریخی به خصوص پیه سوز , نفت سوز , انواع آینه ها و اشیای برقی قدیمی دایر شده‌است . از عمر این سازه سال های زیادی نمی گذرد و به ۱۳۲۰ و دوره پهلوی اول باز میشود .

شایان ذکر است که در استان یزد افزون بر ۲۰ باب موزه فعال وجود دارد که نیمی از آن زیر نظر دستگاه‌ های دولتی و بقیه توسط بخش غیر دولتی و به صورت مشارکتی با سازمان میراث فرهنگی سازمان می ‌شود .

موزه آینه و روشنایی یزد
این عمارت مهمانسرای خصوص آقای صراف زاده از اعیان شهر یزد بوده است که به شکل یک کوشک در میانه باغی عظیم بنا شده‌است . صراف زاده از بازرگانان و صرفان خوشنام یزد بود که به جهت رعایت انصاف و فشار نیاوردن به بدهکاران خود و دست داشتن در کارهای خیر شهرت و محبوبیت زیادی در بین مردم و اعتبار ویژه ای در بازار یزد داشت . صراف زاده که نماینده مجلس هم بود در صرافخانه پدرش بود شروع به کار کرد و پس از مدتی هم که کامل کار صرافی را یاد گرفت , جداگانه شد و کار خود را آغاز کرد . اموال وی پس از انقلاب مصادره شد و به بنیاد مستضعفان داده شد . این عمارت در سال ۱۳۷۷ به موزه تبدیل شد .

این عمارت و موزه در باغی به وسعت ۸۱۷۴ متر مانند کوشکی واقع شده‌است و حیاطی پهناور با استخری بزرگ دارد . خویش ساختمان دارنده اتاق های آینه کاری شده ای رو به استخر است و راهر روهایی تور در تو داراست . تاریخ ساخت این سازه به دوران پهلوی اول برمی گردد .

منزل صراف زاده در سال ۱۳۷۷ به موزه تبدیل شد . در مورد معماری و نمای ساختمان آینه بایستی گفت که دکور آن تلفیقی از معماری سنتی و اروپایی است . این ساختمان دارنده اتاق های گوناگون ; شاه نشین , حوضخانه و سرویس است . در همگی اتاق ها , تزیینات زیبایی از گچبری و نگارگری به دیده می‌خورد و همچنین قسمت هایی هم آینه کاری شده‌است . پنجره های قصر آینه یزد مشبک و با شیشه های رنگی هستند و درهای موزه هم چوبی می‌باشند .

در موزه آینه و روشنایی یزد چه ببینیم؟

در‌این موزه , مجموعه ای از دست نوشته های قدیمی , کتاب , سکه , تمبر , اسلحه و چندین شیء برنزی از لرستان نمایش داده شده‌است . همچین اشکال متمایز از آینه , اشکال و اقسام لامپ ها , گونه های کبریت ها و اسلحه نمایش داده شده‌است . از جذابترین قسمت های موزه بخش وسایل فروغ آن است که در ان انواع چراغ های پیه سوز , چراغ های نصبی , لامپ های آویزی , لامپ های مبنا دار , لامپ های دستی , اشکال شمع سوزها مانند نصبی و دستی , گونه های نفت سوزها , گاز سوزها و برق سوزها به نمایش گذاشته شده اند . قدیمی ترین شیء که در این موزه میتوانید بیابید پیه سوزهای وابسته به دوره حکمرانی ساسانی است .

بازدید : 303 بازدید
تعداد دیدگاه در این پست 0 نظر .

 

نظر خود را ارسال کنید