موزه گوگنهایم نیویورک

موزه گوگنهایم نیویورک یک شاهکار خیره کننده معماری می‌باشد که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند . موزه گوگنهایم در طی این چند سال بازسازی شده‌است .
تاریخچه موزه گوگنهایم :
موزه رابرت گوگنهایم نیویورک از موزه های مشهور شهر نیویورک است . این موزه که در ۱۹۳۷ میلادی افتتاح شد بوسیله معمارآمریکایی فرانک لوید رایت ( مشهورترین معمار تاریخ ایالات متحده ) طراحی شوید . محاسبات فنی این بنا را ویلیام وسلی پیترز انجام اعطا کرد .

موزه گوگنهایم نیویورک

موزه گوگنهایم

معماری موزه گوگنهایم :

نمای خارجی موزه گوگنهایم یک استوانه سفید رنگ است که با بتن استحکام شده تشکیل شده و بسوی آسمان تاب می‌خورد . به علاوه منحنی های دراماتیک بنای موزه در نمای خارجی , از نمای داخل جالب توجه تر هم بنظر می رسند .

نمای بیرونی موزه گوگنهایم نیویورک

نمای ساختمان مدرن موزه گوگنهایم نیویورک , از 12 دیوار مارپیچ و فضای داخلی آن , از سطح ها شیبدار مارپیچ تشکیل یافته است که توسط یک رمپ پیوسته در 6 طبقه بالا پیچ خورده و بالا آمده است که ارتفاع آن بیش از 400 متر می‌باشد و استفاده از این رمپ سبب ساز شده‌است که طبقات با مرز مشخصی جداسازی نشوند و به باطن یکدیگر امتداد یابند . و یک فضای داخلی منحصر به فرد را به وجود آورده است . این ساختمان مدرن شامل 70 بخش برای نمایش آثار هنری می‌باشد .

تصاویر موزه گوگنهایم نیویورک

گیراترین نقطه ی مجموعه , رمپ مارپیچ داخل آن است که اثر ها هنری در امتداد آن و روی دیوارها به نمایش در آمده اند . سازه به گفته ی لوید رایت این خصوصیت بسیار جذاب است چرا که بازدیدکنندگان موزه با ورود به موزه می‌توانند با اسانسور به بالاترین نقطه موزه برسند و پس از سطوح شیب دار در حالیکه اثرهای هنری را می‌بینند , به پائین ساختمان بیایند .

موزه گوگنهایم نیز از نظر فرم و نیز از نظر رنگ آمیزی اش مثل ارگانیسمی است که از داخل قبرستان سر بر می‌آورد . نمای خارجی آن زیاد صیقلی و به صورتی زبر نازک کاری شده‌است و از اندک ساختمان هایی است که رایت تزئین ننمود .

نمای داخلی موزه گوگنهایم

در ساخت این موزه ۷۰۰۰ متر مکعب بتن و ۷۰۰ تن فولاد ساختمانی برای نماسازی و ساختار استفاده شده شده‌است ; بتن بکار رفته در این ساختمان شامل سه نوع بتن برای مراحل متعدد است که شامل بتن مسلح تقویت شده با Lelite برای زیربنای اصلی , بتن سبک برای رمپ و بتن مخلوط با ماسه برای پوسته بیرونی است .

 

اختلاف نظر در ساخت موزه گوگنهایم نیویورک :

ساخت موزه گوگنهایم نیویورک 16 سال به طول انجامید و در این در بین , بحث هایی مختلفی در خصوص تضاد شکل طراحی شده موزه با فضای شهری نیویورک وجود داشت . همچنین هنرمندان به طریق شیبدار دیوارها و راهرو موزه , اعتراض داشتند . علت اعتراض آن ها این بود که شکل شیب دار راهروها و دیوارها را مناسب برای نمایش اثرهای هنری نمی دانستند .

بازدید : 432 بازدید
تعداد دیدگاه در این پست 0 نظر .

 

نظر خود را ارسال کنید