کلاه فرنگی آباده را بهتر بشناسیم

شهر قدیمی آباده در طی زمان تحت تاثیر دوران‌ مختلف تاریخ تجربه‌ ها  متفاوتی را پشت سر گذارده است کلاه فرنگی آباده . یکی از آثار مشهود و برگرفته از گذر تاریخ در‌این شهر بناهای باستانی و تاریخی آن می باشند که بخشی از دوران قبلی را به نمایش می‌ گذارند . این شهر هم در دوران قاجار به سبک معماری کلاه فرنگی یا این که کوشک روی آورده و عمارت کلاه فرنگی هم یادگاری از آن زمان است . این عمارت به صورت دایره ای شکل از دوره قاجار باقی مانده و در ۲۴ کیلومتری جنوب شهر آباده درباغچه های نزدیک یکی از میادین مرکزی شهر سورمق واقع شده‌است .

اساسا این سازه آرامگاه پدر میرزا علی خان وفا بوده , وی خلوتی در کنار این ساختمان داشته و مهمانان را در آن پذیرایی می‌کرد و پس از فوت , فرزندش علی خان پدر را در آن مکان به خاک سپرده است . در اواخر عصر محمد علی شاه و اوایل حکومت احمد شاه فردی به اسم عبد الوهاب تصمیم گرفت روی قبر وی آرامگاهی بنا نماید و به همین جهت از معماران زبردست یزدی دعوت کرد که‌این بنای هشت گوش را به سبک کلاه فرنگی شیراز بسازند .

کلاه فرنگی آباده

ساخت کوشک یا کلاه‌ فرنگی که دستاوردی از سفرهای شاهزاده های ایرانی به اروپا است در دوران قاجار به اوج خویش رسید و با تلفیق معماری سنتی ایرانی و اروپایی عمارت ‌های زیبایی در شهرهای مختلف ایران بنا شدند . کلاه فرنگی در حقیقت نوعی پاویون است که در فضای باز و مشجر قرار دارد و تمام اطراف یا برخی اطراف آن باز است . این نوع معماری سلطنتی در ایران , امپراتوری عثمانی و شبه‌ قاره هند چشم می ‌شود .

کلاه فرنگی آباده

معماری

عمارت کلاه فرنگی آباده روی سکویی به ارتفاع ۸۰ سانتی متر ساخته شده است . این بنای بازمانده از دوره قاجار با پلان دایره ای شکل دارای چهار درب ورودی است . نمای کلاه فرنگی آباده سنگی و با آجرهای مربع شکل فرش شده و حوضی مستطیل شکل در میان محوطه قرار دارد که زیبایی خاصی را به این مکان می بخشد . درب های این بنای تاریخی از چوب گردو درست شده و شیشه هایی با نقوش هندسی و رنگ های سبز , نارنجی و بنفش و دیوارهای سنگ مرمر زیبایی دو چندانی را بدین مکان داده است .

خود بنا از خشت و گل بوده و داخل بنا با آجرهای مربع شکل فرش شده‌است . سقف بنا بوسیله نجاری بنام علی کاکا منصور ساخته شده و منبت این بنا را برادران امامی که منبت کاران ماهری بوده اند انجام داده اند . این عمارت با وسعتی در حدود ۲۰ متر مربع , به سبک کلاه فرنگی شیراز زندیه , هشت گوش تاسیس شده است .

این عمارت در سالهای اخیر بر اثر آتش سوزی ویران شد که در سال ۸۰ بوسیله میراث فرهنگی مرمت شده و در کنار این بنا ساختمان تازه ای تاسیس شد که نمایندگان میراث فرهنگی در آن مستقر می‌باشند . این اثر تاریخی که در سال ۱۳۷۹ به شماره ۳۴۰۸ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است و در حال حاضر در تملک شهرداری است و برخلاف سایر عمارت ‌های کلاه فرنگی که امروزه کاربری موزه و فرهنگی دارند از این سازه استفاده‌ ای نمی ‌شود .

ساخت بناهای کوشک یا کلاه فرنگی دستاورد سفر شاهزاده های ایرانی به اروپا است، که در دوران قاجار به اوج خود رسید و با تلفیق هنر معماری سنتی ایرانی و اروپایی عمارت های باشکوهی در شهرهای مختلف ایران بنا شد. عمارت کلاه فرنگی آباده در استان فارس که با بنایی مدور در میان باغچه ای سرسبز واقع شده است، قدمتی از دوران قاجار دارد. این عمارت یک طبقه با ۲۰ متر مربع دارای ۴ در ورودی و پنجره های بلند است که به سبک کلاه فرنگی شیراز زندیه ساخته شده است. برای این مکان آلاچیق هایی برای چایخانه،  محلی  برای پذیرایی و  تفریح شهروندان و مسافران در نظر گرفته شده است.

بازدید : 481 بازدید
تعداد دیدگاه در این پست 0 نظر .

 

نظر خود را ارسال کنید