کلیسای تومانیانس آذربایجان شرقی

کلیسای تومانیانس در شمال شرقی آذربایجان شرقی و جنگلهای ارسباران , در روستای وینق , بر بلندای کوهی که به رود ارس و قسمت قره داغ و راههای ساحلی ارس تسلط دارد , قرار گرفته است . این بنای زیبا با چشم‌ انداز دل انگیز ارسباران , یکی‌از جاذبه های گردشگری استان است .

این سازه که متعلق به دوره قاجار است , در دو طبقه تشکیل‌شده که شامل یک تراس سراسری و چند برج می ‌باشد . این مکان به سبک قلعه ‌های قرن نوزدهم اروپا بنا شده‌است .

مقرنس ‌های سنگی این عمارت از نوع ظریف ‌ترین و خوشگل ترین تزئینات زمان خویش بوده است . سنگ نوشته ‌ای در دیوار عمارت در کنار درِ ورودی , مورخ ۱۹۰۷ میلادی را نشان می ‌دهد .

این سازه یکی از ۱۵ اثری است که در پنجمین همایش ملی شورای سیاستگذاری ثبت میراث فرهنگی در استان البرز در فهرست اثر ها ملی کشور به ثبت رسید .
در غرب روستای وینق بر بلندای تپه ای با طول حدود ۵۰ متر , چشمتان به عمارت زیبایی می افتد که به عمارت «تومانیانس» آوازه دارد که وابسته به «سرکیس تومانیانس» ارمنی می‌باشد .

«سرکیس تومانیانس»

 

کلیسای تومانیانس
«سرکیس تومانیانس» فردی بود که حدود یک صد پارچه آبادی در دهستان «منجوان» و «کیوان» که هر دو از دهستان های کنونی خداآفرین است را با پول امپراطوری روسیه خریداری کرده و مالک بزرگی درمنطقه به شمارمی رفت . پس ازسرنگونی نیکلای پادگورنی توسط استالین و به‌وجود آمدن اتحاد جماهیر شوروی , تومانیانس و دستیارانش ناکام ماندند و به ناچارایران را در جهت فرانسه ترک کرده است .

تاریخ ساخت و نام محلی کلیسای تومانیانس

این عمارت کهن کوشکی است که بیش تر از صد سال پیش و در دوره قاجار به وسیله «تومانیانس» بنا شد . ساخت آن درسال ۱۹۰۱میلادی شروع و در ۱۹۰۷میلادی تکمیل شده‌است . قرار به چنگ آوردن بنا روی تپه ای سنگی , نظیر قلعه است و این ساختمان که به خاطر کنترل منطقه درست شده , در زبان محلی با نام «کانتور» شناخته می شود .

سبک معماری و متعلقات عمارت کلیسای تومانیانس

از‌آنجا‌که مالک عمارت یک فرد ارمنی بوده , در ساخت آن از سبک معماری اسلامی اهل ایران استعمال نشده و به سبک عمارت های قرن نوزدهم اروپا و روسیه در بالای تپه ای سنگی تاسیس شده است .
ساختمان تاریخی «تومانیانس» در دو طبقه با سنگهای تراشیده و بخش هایی نظیر حیاط سراسری ( بالکن ) , شش ساختمان بلند مثل قلعه های کهن فرانسه , یک اصطبل درطبقه همکف , نانوایی و یک انبار غله , در جنوب غربی آبادی برروی یک تپه ای ازسنگهای کنگلومرا , ایجاد شده است .
بنای مذکور دارنده دو تراس غیر وابسته , درب محل ورود و درب پشتی است که از درب پشتی آرامستان ارامنه که کشته های نیروی دموکرات درجنگ با «عبداله خان محمدخانلو» را دراین آرامستان دفن کرده اند , به چشم میخورد . درزمان فرقه دموکرات قوای فرقه دراین ساختمال بومی و نیروها هم دراین ساختمان سازماندهی می شده‌است .

کلیسای تومانیانس

تامین آب و سیستم گرمایشی جالب

ب مصرفی این ساختمان از محلی به اسم «قوپلو» به وسیله لوله های کوزه ای آورده می شده‌است . آب آشامیدنی هم به وسیله لوله های سفالی به داخل اتاق ها و بقیه قسمت ها کشیده شده و میان دیوارها لوله های سفالی وجود داشته که آب گرم در آنها جریان یافته و اتاق ها را گرم می نموده است .

قرار گرفتن در محور گردشگری تاریخی آذربایجان

عمارت تومانیانس وینق با آثار تاریخی مجاور خویش مانند «قلعه بابک» و «برج فرخی» می‌تواند به عنوان یکی‌از محورهای گردشگری تاریخی آذربایجان به شمار رود .

موقعیت مکانی کلیسای تومانیانس

عمارت قاجاری تومانیانس ( وینق ) در غرب روستای وینق و چسبیده به آن , در بالای تپه‌ ای سنگی که حدود ۵۰ متر از مرکز روستا ارتفاع دارد , قرار گرفته است .

روستای وینق ( وینه ) هم در ۲۹ کیلومتری جنوب غربی شهر «خدا آفرین» و ۱۰ کیلومتری جاده مرزی جمهوری آذربایجان در استان آذربایجان شرقی واقع شده‌است .

بازدید : 404 بازدید
تعداد دیدگاه در این پست 0 نظر .

 

نظر خود را ارسال کنید