موزه خاتم شیراز

خاتم کاری یکی از ارزشمندترین صنایع دستی شیراز است . علت برتری خاتم های شیراز تفاوت در مراحل انجام کار است . اوج این هنر به دوران صفوی باز می‌شود و بهترین نمونه آن مسجد جامع عقیق شیراز است .

 

خانه سعادت شیراز که از دید کاشی ‌کاری , آجرکاری و گره چینی از بناهای شاخص و منحصر به فرد دوران قاجار به شمار می رود در سال ۱۳۸۴ خورشیدی به منظور حفظ و احیای هنرهای سنتی و صنعت های دستی به موزه و کارگاه خاتم اختصاص داده شد .

 

این منزل که در بافت قدیم شیراز واقع شده‌است , در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۴۸۱ به ‌عنوان یکی آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

منزل سعادت در محله سنگ سیاه شیراز , منزل ای قدیمی با ایوان مرکزی و اتاق های سه دری و پنج دری است که در سال ۱۳۸۲ به ثبت ملی رسیده است . در اتاقها تزئینات کاشی کاری , آجرکاری , گره چینی , سنگ های حجاری شده و سقف های چوبی مشاهده می شود . همچنین این خانه دارنده ستون هایی گچبری شده میباشد . تاریخچه نامگذاری خانه سعادت به مالک اصلی آن باز می شود . حاج میرزا اقا سعادت فرزند سید علی اکبر از تجار قدیمی شیراز با اصلیت سپیدان کنونی مالک خانه سعادت بوده است . همکاری وی با میراث فرهنگی موجب ماندگار شدن این اثر تاریخی گردیده است .

 

اداره میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری استان فارس هم برای حفظ این بنای ارزشمند , در سال ۱۳۸۴ بخش هایی از آن را تجدید بنا و به موزه یا نمایشگاه دائمی هنر خاتم تبدیل کرد . این موزه به منظور شناساندن هنرهای سنتی و صنایع دستی اصیل ایرانی به عموم احداث شده است . ( در حال حاضر کارگاه خاتم و صنایع دستی است ) .

موزه خاتم شیراز

 

در‌این موزه ابزار آلات قدیمی , محصولات خاتم , عکس های قدیمی مربوط به استاد کاران و هنرمندان و دست سازهای آنها در معرض دید عموم جای‌دارد .

 

خاتم سازی نوعی هنر ظریف است , که تراز اشیای چوبی را با مثلث های کوچک به شکل موزائیک می آرایند . مواد اولیه خاتم سازی چوب عاج , استخوان , برنج و طلا هست . هر چه دقت و ظرافت این طرحها بیشتر و منظم تر باشد , خاتم مرغوب تر است . فاکتور دیگر تأثیر گذار بر مرغوبیت خاتم کاری , کیفیت مواد اولیه کار است . مرغوب ترین خاتم ها «پره وارو» و «سیم» میباشند .

 

قدمت این هنر زیبا و اصیل شیرازی , به بیش از ۱۰ قرن میرسد که منبر خاتم کاری مسجد جامع عتیق با قدمتی بیش از هزار سال , شاهد این ادعا است .

 

عمده گردشگران خارجی با ورود به استان فارس به ویژه شهر شیراز , گلیم و خاتم را به دلیل اصالت و قدمت این هنرها و همچنین کم حجم بودن آنها می خرند و با خود سوغات می برند .

 

ثبت شیراز تحت عنوان شهر جهانی خاتم

ثبت جغرافیایی خاتم شیراز در مرحله نهایی می باشد و قرار است شیراز به عنوان شهر ملی و بعد هم جهانی خاتم معرفی شود .

 

مسیر دسترسی

از آرامگاه سیبویه به طرف مسجد مشیر کمتر از ده متر که حرکت نمایید , در سمت چپ یک درب کوچک قدیمی است که درب ورودی خانه سعادت یا خانه صنایع دستی شیراز است .

 

 

بازدید : 705 بازدید
تعداد دیدگاه در این پست 0 نظر .

 

نظر خود را ارسال کنید