عمارت مسعودیه تهران و جاذبه های آن

تاریخچه عمارت مسعودیه :

عمارت مسعودیه یکی‌از بناهای تاریخی به جا مانده از تهران قدیم و دوره قاجار است . مسعود میرزا یکی فرزندان ناصرالدین شاه که به ظل‌السلطان ملقب بود دستور ساخت باغ این بنا را در سال ۱۲۹۵ هجری قمری داد و این باغ در زمینی به مساحت حدود ۴۰۰۰ مترمربع تولید شوید . در واقع نام این عمارت نیز برگرفته از نام مسعود میرزا به مسعودیه شهرت یافته است .

عمارت مسعودیه در طول سال های عمر خود شاهد وقایع دوچندان زیادی بود . در جریان جنبش مشروطه با توجه به نزدیکی آن به میدان بهارستان و اختلاف ظل السلطان با برادرش مظفر الدین فرمانروا و فرزند وی , یکی از پایگاه های مشروطه خواهان و مخالفان محمد علی پاد شاه بود . در سال ۱۲۸۷ در نزدیکی این عمارت بمبی دست ساز زیر کالسکه محمد علی شاه منفجر شد که بهانه لازم را برای به توپ بستن مجلس دست او داد و بعداز واقعه بهارستان , عمارت مسعودیه نیز به همراه منزل ظهیرالدوله و سایر مشروطه خواهان به رگبار بسته شد .

معماری عمارت مسعودیه :

عمارت مسعودیه به همراه باغ نگارستان , باغ لاله‌زار و گلشن سردار ایروانی یکی از اماکنی است که در محدوده شمال حصار شاه طهماسبی تهران در عصر ناصری بنا شده و کماکان که خصوصیات باغ‌های ایرانی را دارد با نقش‌مایه‌ها و عناصری از معماری فرنگی مزین شده‌است .

سردر عمارت در میدان وسیع و قدیمیِ بهارستان واقع است ; و از کاشیکاری‌های همین سردر می‌توان پی به شکوه داخل بنا موفقیت . بعداز ورود به بنا , برای دیدن ساختمان‌های اصلی داخل کاخ , بایستی مدتی در حیاط , از کنار جوی معمولاً پرآب و درختان سرسبز بگذرید و از ساختمانِ کوچکی نیز که فعلا تبدیل به رستورانی سنتی شده عبور نمایید . عمارتِ وسیع و باشکوه , با حوضی بسیار وسیع , اینک پیش روی شماست .

عمارت مسعودیه تهران

عمارت مسعودیه در گذشته دو قسمت اندرونی و بیرونی داشت , در حال حاضر از آن اندرونی باشکوه چیزی باقی نمانده است ولی هفت عمارت در بیرونی , هنوز پابرجاست . این عمارت‌ها در حیاط‌هایی گوناگون قرار گرفته‌اند و از آن جمله می‌توان به عمارت دیوان خانه , عمارت و ایوان سید جوادی , عمارت حیاط خلوت , عمارت سردر پیاده‌رو , عمارت سردر کالسکه رو , باغ دیوان خانه , عمارت سفره خانه و حوض خانه و بناهای دوره پهلوی اشاره کرد . قسمت‌های عمده عمرت مسعودیه در حال مرمت و بازسازی‌اند و نمی‌توان از همگی بخش‌هایش مشاهده کرد .

همچنین از دیگر ویژگی های کلیدی عمارت مسعودیه تهران این است که خیلی از ساختمان های فرهنگی کشور در عمارت مسعودیه سازه شد که یکی از آن ها اولین کتابخانه و موزه ملی ایران است که در گوشه ای از این عمارت ساخت شد .

به همین صورت بعداز گذشت چند سال پایه های یکی دیگر از مکان های فرهنگی کشورمان گذاشته شد و یکی از اتاق های عمارت به محل نگهداری اشیا ارزشمند وعتیقه های باستانی که از نقاط متعدد کشور جمع آوری شده بود تبدیل شد که این در واقع پایه گذاری او‌لین موزه ایران بود .

 

جاذبه های تاریخی و گردشگری نزدیک به عمارت مسعودیه :
– موزه باغ نگارستان
– کاخ گلستان
– مدرسه دارالفنون

آدرس عمارت مسعودیه :

خیابان جمهوری , نرسیده به بهارستان , خیابان ملت , تقاطع خیابان اکباتان

بازدید : 323 بازدید
تعداد دیدگاه در این پست 0 نظر .

 

نظر خود را ارسال کنید